Aplikované Sieťové Inžinierstvo (ASI)
Inžinierske štúdium
Forma štúdia: denná
Predpokladaný počet prijatých: 25
Kód programu: 103454a
Študijný odbor: informatika
Stupeň štúdia: 2.
Dĺžka štúdia: 2
Metóda štúdia: Prezenčná
Titul absolventov: Ing.
Informácie o vyučovacích jazykoch: Anglický, Slovenský
Aplikované Sieťové Inžinierstvo je dvojročný študijný program dennej formy inžinierskeho štúdia na Fakulte riadenie a informatiky (FRI) ŽU ukončený udelením akademického titulu Ing. Program Aplikované Sieťové Inžinierstvo bol zaradený národným projektom „Vysokoškoláci do praxe – Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti medzi“ Top 200 študijných programov identifikovaných v národnom projekte ako perspektívne pre trh práce v kontexte prognózy vývoja trhu práce“
Absolvovaním programu Aplikované Sieťové Inžinierstvo absolvent získa pokročilé poznatky z oblasti informačno-komunikačných systémov, sieťových technológií a infraštruktúry, dizajnu a projektovania komunikačných sietí, systémovej a sieťovej virtualizácie, integrácie a sieťovej bezpečnosti, či tvorby programového vybavenia počítačových a sieťových systémov.
Uplatnenie absolventa je tak primárne zamerané na spoločnosti a pozície realizujúce sa v oblasti návrhu a správy informačno-komunikačných riešení (podnikových či ISP sietí, riešení dátových centier) a súvisiacich technologických oblastiach (návrh a administratíva sieťových systémov, virtuálnych a cloud riešení, aplikácia zabezpečenia komunikačných systémov). Uplatnenie skončených absolventov v odbore je cez 90% a primárne v prvých rokoch po skončení školy v spoločnostiach operujúcich v krajinách V4 (Slovensko, Česko, Poľsko).
Predmety inžinierskeho študijného programu Aplikované Sieťové Inžinierstvo ponúkajú teoretické a hlavne praktické vzdelanie s množstvom praktických a pokročilých vedomostí priamo uplatniteľných v praxi. Ich overovanie je realizované na reálnych zariadeniach a ich nasadeniach v laboratóriách či v sieti katedry KIS a fakulty FRI. Vývojovým prostredím pre serverové riešenia je pre nás Linux, a jazyky C a Python s aplikáciou open-source projektov a ich modifikácií. Pre oblasť sieti sa praktické zručnosti získavajú nad riešeniami od firiem Cisco, Juniper a Fortinet. Študenti majú možnosť okrem štátnej skúšky potvrdiť svoje vedomosti aj získaním priemyselných certifikácii v oficiálnom Pearson Vue centre prevádzkovanom na KIS FRI UNIZA.
Z tohto pohľadu sú ponúknuté predmety rozdelené do niekoľkých oblastí:
Teoretický background formujúci základy a myslenie k oblasti sietí:
- Teória informačných sietí: predmet zameraný na problematiku dimenzovania kapacity liniek
- Teória oznamovania: Predmet zameraný na princípy prenosu informácie na veľké vzdialenosti. Hlavnými problémami sú: zabezpečenie proti skresleniu a šumu, kompresia správ a multiplex.
Pokročilé sieťové technológie
- Prístupové siete: Predmet zameraný na princípy použité v technológiách prístupových sietí a taktiež základné vlastnosti jednotlivých technológií.
- Projektovanie sietí 1: Predmet zameraný na zvládnutie teoretických, ale najmä praktických zručností pri správe technológií používaných u poskytovateľov sietí (ISP – Internet Service Provider).
- Projektovanie sietí 2: Pokračovanie predmetu Projektovanie sietí 1, kde si študenti prehĺbia vedomosti a získajú praktické zručnosti na zariadeniach od rôznych výrobcov.
- Teória informačných sietí: základné modely IP tokov (rozpoznávanie a simulácia), Markovove modely systémov hromadnej obsluhy v telekomunikáciach, matematické modely IP siete (Jackson Network, Effective Bandwidth), dimenzovanie kapacity prenosovej linky s ohľadom na QoS , časť zameraná na aplikáciu QoS politík na sieťových zariadeniach.
Bezpečnosť
- Kryptografia a bezpečnosť: základy kryptografie a kryptografických systémov ako prvku zabezpečenia, šifrovanie, hashovanie, krypto protokoly.
- Bezpečnosť informačných systémov: teoretický a praktický pohľad na problematiku sieťovej bezpečnosti cez kurz CCNA Security /NetAcad)
Správa IS systémov, virtualizácia a cloud technológie:
- Sieťové operačné systémy: Študenti sa v danom predmete stanú administrátormi malej firmy, kde ich úlohou bude nakonfigurovať a spravovať základné sieťové služby, ako napríklad DNS, DHCP, Web, E-mail a ďalšie.
- Integrácia sietí: Predmet ponúka študentom náhľad do sveta Cloud Computingu. Získajú teoretické, ako aj praktické skúsenosti s reálnou implementáciou Cloud Computingu, kde budú spravovať automatizované prostredia. Súčasťou štúdia je aj implementácia vlastných softvérovo definovaných lokálnych (SDN) a rozľahlých sietí.
Programovanie:
- Úvod do systémového programovania: prakticky orientované programovanie v C jazyku pre vstavané systémy.
- Algoritmy v sieťach: Predmet je zameraný na praktickú implementáciu vybraných protokolov a základných sieťových prvkov v jazyku C. Študent sa oboznámi so špecifikami programovania algoritmov v sieťovom prostredí a na základe praktickej implementácie pochopí princíp činnosti jednotlivých protokolov a zariadení z pohľadu vývojára.
- + Integrácia sietí
Práca v tímoch a riešenie relevantných inžinierskych projektov:
- Projekt 1, Projekt 2, Projekt 3: tímové riešenie vybraných inžinierskych problémov.
- Diplomová práca, Prax
– Plán štúdia a bližšie informácie k obsahu ponúkaných predmetov –
Predmety ponúkané v rámci dvojročného št. programu ASI (a vlastne na všetkých univerzitách v SR) sa delia do troch všeobecných kategórií (vid legenda):
- Povinné predmety sú predmety, ktoré musia absolvovať všetci študenti zapísaný na daný študijny program
- Povinne volitreľné predmety sú predmety, ktoré musia absolvovať všetci študenti, ktorí si vybrali danú užšiu profiláciu. V rámci IaST sú ponúkané dve profilácie, a to na Informačné technológie a na sieťové technológie.
- Voliteľné predmety sú predmety, ktoré si zapisuje študnet doborovoľne na základe vlastných preferencií, odporúčaní alebo hlbšej profilcáie v študiu.
Povinné predmety
Povinne výberové predmety
Výberové predmety
Predmety sieťové
Predmety programátorské
Predmety matematické
Pre bližšie informácie čomu sa daný predmet ponúkaný v ASI venuje klikni na meno predmetu dole:
[ASI] 1. Semester
[ASI] 2. Semester
[ASI] 3. Semester
[ASI] 4. Semester
– Diplomové práce našich študentov –
Panel Story 2023 – Aplikované sieťové inžinierstvo – 6.2.2023
Tento pondelok 6.2.2023 od 8:00 sa bude konať na Fakulte riadenia a informatiky prezentačný deň inžinierov pod názvom Panel Story, v rámci ktorého budú prezentovať aj študenti proogramu ASI - Aplikované sieťové inžinierstvo. V rámci ASI budú prezentovať študenti 2....
2. prezentačný deň – Aplikované sieťové inžinierstvo – 15.12.2022
Tento štvrtok sa bude konať na Fakulte riadenia a informatiky na Katedre informačných sietí 2. prezentačný deň inžinierov v študijnom programe ASI - Aplikované sieťové inžinierstvo. Prezentačný deň je určený pre študentov 1. ročníka študijného programu ASI, kde budú...
1. prezentačný deň – Aplikované sieťové inžinierstvo – 3.11.2022
Tento štvrtok sa konal na Fakulte riadenia a informatiky na Katedre informačných sietí 1. prezentačný deň inžinierov v študijnom programe ASI - Aplikované sieťové inžinierstvo. Zúčastnili sa všetci prváci, aj druháci, a prezentovali svoj aktuálny stav riešenia v...
ViRo-v3 – rezervácia a manažment fyzických zdrojov
Cieľom tejto práce je návrh systému rezervácií a manažmentu fyzických zdrojov servera v rámci nástroja ViRo a implementovanie serverovej časti tohto systému. Tento systém musí zabezpečiť plynulý chod aplikácie bez preťaženia serveru a umožniť rozdielne priority...
Riešenie zabezpečenej sieťovej konektivity medzi HC komponentami
Cieľom predloženej diplomovej práce je oboznámenie sa so sieťovou problematikou cloudových technológií a navrhnúť implementáciu riešenia sieťovej konektivity medzi infraštruktúrou hybridného cloudu. Práca je hlavne zameraná na riešenie hybridného prepojenia IaaS...