Ako písať prezentáciu na obhajobu záverečnej práce – Bc. / Ing. / PhD.

V prvom rade je potrebné si zistiť, koľko času máte na prezentovanie. Na FRI pre prezentáciu na obhajobe bakalárskej práce máte 10 minút,  preto cca 10-15 snímok, reč si nacvičte a stopnite, či sa viete zmestiť do 10 min, do času treba pripočítať aj trému, ktorá rozprávanie zväčša natiahne. Do tohto času sa nerátajú odpovede na otázky z posudkov, tie sa riešia až po vašej 10 minútovej prezentácii. Po 10 minútach vás predseda komisie upozorní, aby ste vašu prezentáciu ukončili, preto je dobré si čas naozaj ustrážiť. Pre prezentáciu diplomovej práce na FRI UNIZA je 15 min, pre prezentáciu doktorandskej práce je 20 min, preto tomu je potrebné prispôsobiť aj počet snímok (tento návod orientujeme pre obhajobu bakalárskej práce).    

Obhajoba je prezentácia vlastnej práce, na ktorú ste pozvaný. Nevítajte preto komisiu, predseda komisie privíta Vás. Nepredstavujte sa, predstavil Vás už tajomník komisie, už každý vie, ako sa volíte. Stačí pozdraviť, osloviť komisiu a požiadať o dovolenie prezentovať: „Vážený pán predseda, vážená komisia, dovoľte mi prezentovať moju Bc. / Ing. / PhD, prácu s názvom …„.

Poznámka: Ide o iný typ prezentácie, ako je prezentovanie výrobkov, ktoré predávate a pozývate si publikum.

V predstihu si zistite, či bude počas obhajoby k dispozícii aj ukazovátko (laserové, prezenter), a pokiaľ nie, pokúste sa nejaké zadovážiť vo vlastnej réžii. Dajte si pozor, aby ste ho len tak nedržali v ruke, ale aktívne ho použili, vždy keď je to možné a vhodné (pri schémach a obrázkoch zvýrazniť, ktorú časť opisujete a pod.).

Všeobecné inštrukcie k vytváraniu snímok: 

  • Svetlé, ideálne biele pozadie, tmavé, ideálne čierne písmo, opačne to v miestnostiach kde sa konajú obhajoby nie je dobre vidieť. Nepoužívajte rôzne typy písma, keď si zvolíte jeden, zlaďte ho v celej prezentácii (pre bežný text, neplatí pre zdrojový kód, a podobne).
  • Číslovanie snímok – komisia sa po skončení prezentácie, prečítaní posudkov a vypočutí vašich reakcii na otázky v posudkoch  zvyčajne niečo spýta, buď k práci, alebo k prezentácií – preto je dobré mať snímky číslované, aby ste nemuseli hľadať snímku na ktorej niečo bolo, ale člen komisie sa môže odkázať priamo na číslo snímky. 
  • Na každej snímke musí byť textu tak akurát,  nie je to určené na čítanie komisie. Na snímkach majú byť len heslovité poznámky, súvislé vety k tomu budete hovoriť vy.
  • Ak na niečo neviete vhodne reagovať, vysvetliť, radšej to do prezentácie neuvádzajte, ale buďte pripravený, že sa vás na to môže niekto z komisie opýtať. 
  • Komisii musí byť po vašej prezentácii jasné, čo je z toho čo prezentujete, potvrdením vašich bakalárskych, resp. inžinierskych, doktorandských schopností. 
  • Na každej snímke (kde to pôjde) pridať ilustračný obrázok (screen shot z nástrojov, programov, logo nástrojov, nákres, schému, …) – podľa kontextu danej snímky – takéto snímky sú oveľa názornejšie, ako len tie s čistým textom. 
  • Snažte sa vyhnúť vágnym vyjadreniam (..pridali sme nejaký hardvér), buďte presný a jasný. Nečítajte text z papiera, ani počas online štátnic. Aj keď si poznámky s vašou nachystanou rečou skryjete pred kamerou, ktorá Vás sníma, z Vášho prejavu to bude komisii jasné, že čítate z „papiera“, a zanecháte horší dojem, čo môže ovplyvniť aj hodnotenie. V horšom prípade Vás bude predseda komisie riešiť, a vyzve aby ste svoju textovú pomôcku odstránili.
  • Ak máte na snímkach skratky, keď ich budete vyslovovať/komentovať, snažte sa ich vždy povedať v plnom tvare. Nie každý v komisii musí byť hneď v skratkách a pojmoch zorientovaní.

Orientačná štruktúra a obsah jednotlivých snímok: 

  1. Úvodná snímka: Názov práce, autor, vedúci/školiteľ, .. 
  2. Popis riešeného problému: Tu popíšte, aký problém ste riešili, prípadne dôvody vzniku takéhoto problému. 
  3. Ciele práce: Stručne uveďte ciele práce, nie je vhodné prepisovať celé vety zo zadania, len heslovite, prerozprávate to potom súvislými vetami. Ciele majú vyjadriť časť, v práci riešeného problému. 
  4. Analýza súčasného stavu: Vysvetlite, ako a či už bol daný problém niekde riešený, ak áno vysvetlite, kde je riešenie ukončené, prípadne v čom sú jeho nedostatky a prečo je potrebné v riešení pokračovať. Ak riešite problém, ktorý ešte nikto neriešil, zdôvodnite, aká je potreba jeho riešenia. 
  5. Metodika práce a metódy skúmania:  Metodika vyjadruje spôsob, ako ste postupovali pri riešení, metódy sú teoretické prostriedky, ktoré ste použili pri riešení. Uveďte, čo ste museli naštudovať aby ste vyriešili problém, t.j. stručný prehľad teórie, ktorú ste v práci použili, ale netreba to poňať tak, že idete komisiu učiť nejaké teoretické základy, predpokladajte, že to už všetko vedia. Vašou úlohou je len zhrnúť čo ste v práci použili z teórie, a ako konkrétne t.j. ako ste problém riešili. 
  6.  Výsledky práce: Uveďte čo je výstupom/výsledkom vášho riešenia. Na snímkach 6 – 10 uveďte Vaše výsledky, počet snímok je orientačný. Vo výsledku je dôležité, aby ste sa zmestili do 10 min prezentovania.
  7. Výsledky práce: Uveďte čo je výstupom/výsledkom vášho riešenia. 
  8. Výsledky práce: Uveďte čo je výstupom/výsledkom vášho riešenia. 
  9. Výsledky práce: Uveďte čo je výstupom/výsledkom vášho riešenia. 
  10. Výsledky práce: Uveďte čo je výstupom/výsledkom vášho riešenia. 
  11. Overenie výsledkov: Uveďte, ako ste svoje výsledky overili, vyhodnotili, ako bude práca využitá, aká  je cieľová skupina, ktorá bude môcť využiť výsledky vašej práce.  Aj keď ste niečo z tohto v práci poriadne nespracovali, teraz máte ideálnu a poslednú šancu to ešte komisii povedať. 
  12. Možné rozšírenia: Uveďte všetky vaše nápady, ktoré máte k rozšíreniu, doplneniu, vylepšeniu výstupov vašej práce. Komisii musí byť z vašej prezentácie jasné, koľko vás to stálo úsilia, ak boli s nejakou časťou riešenia práce väčšie problémy, spomeňte to, aj s odôvodnením a následným riešením, prípadne prečo sa daná vec nepodarila vyriešiť, resp. návrh ako by sa to dalo riešiť v budúcnosti a pod.
  13. Poďakovanie: Poďakovanie za pozornosť, ale nech tam niekde figuruje aj vaše meno, kontakt (emailová adresa), názov vašej práce, a meno vedúceho práce. Nenechajte sa zaskočiť koncom prezentácie, a nepoužívajte barličky ako … Tak to je asi všetko, Prajem Vám pekný deň, a pod. Stačí povedať: Ďakujem za pozornosť, a ostať ticho, zvyšok si zmanažuje predseda komisie.
  14. Odpovede na otázky z posudkov: Po poslednej snímke (poďakovanie) si na tých nasledujúcich pripravte odpovede na otázky vedúceho a oponenta, bolo by dobré, ak je otázka komplikovanejšia, aby ste ju aj prepísali do snímky, aby bolo vidieť, na čo idete reagovať, aj keď komisia otázku prečíta, lepšie raz vidieť, ako raz počuť. Na pripomienky, ktoré niečo vytýkajú a vy plne súhlasíte s pripomienkou, je vhodné reagovať tiež a neostať ticho. Reagovať môžete tým, že poviete, že súhlasíte s pripomienkou. Prípadne môžete krátko komentovať, prečo vznikol tento nedostatok.

Pre inšpiráciu

Prílohy

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *