Meranie prenosových charakteristík IP sietí

Nezverejnená bakalárska práca

• Sochor, Martin

• bakalárska práca

SOCHOR, Martin: Meranie prenosových charakteristík IP sietí. [Bakalárska práca]. Ži-linská univerzita v Žiline, Fakulta riadenia a informatiky, Katedra informačných sietí. – Školiteľ: doc. Ing. Pavel Segeč, PhD. – Stupeň odbornej kvalifikácie: Bakalár v odbore Informatika. – Žilina: FRI ŽU v Žiline, 2021. – 56 s.Cieľom práce je oboznámiť čitateľa s problematikou kvality služby, zmluvy o kvalite služby a metodikou merania prenosových parametrov s dôrazom na cloudovú službu Infrastructure as a Service. Ďalej sa práca venuje návrhu, realizácii a zhodnoteniu meraní oneskorenia, stratovosti a priepustnosti v sieti SANET medzi FRI UNIZA a GVO Žilina. Na vyhotovenie meraní je využitá technológia IP SLA od firmy Cis-co v kombinácii s monitorovacím nástrojom Zabbix, ako aj riešenie s otvorenou licen-ciou perfSONAR. Tieto nástroje sú popísané s dôrazom kladeným na softvérové rieše-nie perfSONAR. Výsledky meraní a otestovanie funkcionality použitých technológií budú nápomocné pri ďalšom riešení projektu na KIS FRI UNIZA.

• Cisco IP SLA
  • kvalita služby