KEGA – 051ŽU-4/2021 – Technológie privátnych cloudových prostredí vo VŠ vzdelávaní

Dá sa povedať, že aktuálne prebieha ďalší z historických zlomov, ktoré výrazne ovplyvnia oblasť používania a nasadzovania IT v privátnom a verejnom sektore, či súkromí. Tento zlom je charakteristický nárastom používania virtualizácie a jej rozšíreniami, medzi ktoré patria tzv. Cloud-y či Cloud computing (ďalej len CC). Mnohé spoločnosti tak v súčasnosti kompletne presúvajú vlastnú serverovú infraštruktúru a jej služby do virtuálnych či CC prostredí. Môže to byť jednak virtualizácia v rámci vlastných dátových centier, alebo v prostredí verejných cloudových poskytovateľov. Správcovia takýchto prostredí musia zvládať mnohé nové problémy a výzvy, ktoré tieto technológie so sebou prinášajú. Je to dané tým, že technológie CC v sebe spájajú mnohé, pred tým separované oblasti IT sektora, ako programovanie/skriptovanie, systémovú či sieťovú administráciu a automatizáciu, bezpečnosť a pod. Nárast využívania technológií CC a virtualizácie je tak výrazný, že dopyt po vzdelaných a certifikovaných odborníkoch v tejto oblasti dominuje v rebríčku najhľadanejších profesií. Z týchto dôvodov sú na trhu práce žiadaní absolventi, ktorí dané technológie ovládajú a je vysoko žiadúce, aby technologické fakulty univerzít na tento dopyt reagovali ponukou vzdelávania. Kvalitný absolvent v tejto oblasti viac ako inokedy musí ovládať nielen teoretické vedomosti, ale mať aj značné praktické skúsenosti, ktoré sa inak ako na reálnych technológiách získať nedajú. Naša katedra na tento trend reaguje a ponúka VŠ predmety z oblasti CC. Cieľom predloženého projektu je tak umožniť ďalšie rozvíjanie a vylepšenie súčasného stavu ponúkaných predmetov formou podpory aktualizácie súčasných a vybudovania ďalších vysokoškolských predmetov zameraných na danú oblasť. Druhým aspektom je podpora rozvoja katedrou vybudovaného a už prevádzkovaného privátneho Cloud prostredia využívaného vo vzdelávacej ako aj výskumnej praxi študentov a zamestnancov KIS.