ViRov3 – Návrh architektúry služby Virov3 a riešenie serverovej časti aplikácie

• Jurč, Ján

• 2020

• diplomová práca

Cieľom tejto diplomovej práce je návrh architektúry webovej aplikácie ViRo v3a implementácia serverovej časti tohto nástroja. Samotná aplikácia ViRo verzie 3má poskytovať funkcionality virtuálneho laboratória a slúžiť primárne pre učiteľova študentov na Fakulte riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite za účelom uľahčeniaprocesu vyučovania a štúdia práve na Katedre informačných sietí. Prínosom tejto aplikácieje zjednodušenie prístupu k virtualizovaným sieťovým zariadeniam s možnosťou podporyzariadení od viacerých výrobcov a nezávislosti od virtualizačných nástrojov. Diplomovápráca sa skladá zo štyroch častí. Prvá časť sa venuje analýze už existujúcich riešenívirtuálnych laboratórií, so zameraním sa na ich nevýhody a analýzy dostupných technológiípre vývoj webovej aplikácie virtuálneho laboratória. Druhá časť sa zaoberá metodikou prinávrhu architektúry a tvorbe serverovej časti webovej aplikácie, ktorá popisuje postupytvorby návrhu potrebné k splneniu cieľa. V tretej časti práce sme sa venovali zozbieraniupožiadaviek na funkcionalitu virtuálneho laboratória a samotný návrh aplikácie ViRo v3.Štvrtá časť obsahuje popis implementácie navrhnutého riešenia so zameraním sa nabezpečnosť, autorizáciu a autentifikáciu aplikácie.

• virtuálne sieťové laboratórium
  • návrh architektúry