NFP313010W988 – Výskum v sieti SANET a možnosti jej ďalšieho využitia a rozvoja

Cieľ projektu

Celkovým cieľom je uplatniť výsledky výskumu do podoby inovatívnych distribučných sieťových služieb a technológií s dôrazom na bezpečnosť a spoľahlivosť. Projektom navrhované metódy a princípy umožnia rýchlejší nástup technológií pre efektívnejší a bezpečnejší prenos špecifických dát pri multimediálnom (videostreamingovom a videokonferenčnom) prenose, masívnom prenose IoT dát v heterogénnom prostredí a prenose robustných dátových štruktúr genomických údajov medzi dátovými centrami. Aplikáciou inovatívnych metód a modelov efektívnej distribúcie špecifických dát, spracovania a zabezpečenia heterogénneho dátového prenosu do ekosystému existujúcej VaV sieťovej infraštruktúry sa docieli nárast efektivity distribúcie znalostí excelentných vedeckovýskumných kolektívov na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Cieľom je vytvoriť nové modely a metódy distribúcie s ohľadom na budúcu interdisciplinárnu adaptáciu. Inovácia v tejto oblasti rozvoja sieťovej infraštruktúry dopomôže nielen vedecko-výskumnej komunite k lepšej distribúcii, uchovávaniu a zdieľaniu VaV dát ale otvorí aj možnosti adaptácie v oblasti Priemyslu 4.0 v podobe úpravy navrhovaných konceptov pre mechanizmy strojovej komunikácie v rozsiahlom sieťovom prostredí.

ITMS: 313011W988
Operačný program Výskum a inovácie

Výsledky projektu

Výsledkami projektu budú navrhnuté a experimentálne overené inovatívne modely a metódy efektívnej distribúcie špecifických dát v rozsiahlych sieťach v podobe nových postupov optimalizácie sieťového prostredia na báze moderných mechanizmov dátovej analýzy, metód agregácie a kompresie, modelov adaptívnej rekonfigurácie a metód detekcie neštandardného správania a nebezpečného dátového toku. Prínosom VaV aktivít projektu bude identifikácia kritických miest súčasných rozsiahlych sieťových infraštruktúr, prevencia a eliminácia vzniku nebezpečných a stabilitu ohrozujúcich situácii pri rozsiahlej sieťovej prevádzke obsahujúcej špecifické a citlivé dáta v masívnom objeme.  Výsledkom budú sieťové bezpečnostné architektúry s inovovanými princípmi rozpoznávania bezpečnostných hrozieb vysokorýchlostných sietí.

Riešenia uvedených tém kybernetickej bezpečnosti bude aplikovateľné nielen v heterogénnych rozsiahlych sieťach, ale aj v iných typoch informačných systémov. Nové bezpečné riešenia v oblasti efektívnej distribúcie v rozsiahlych sieťach prispejú k akcelerácii výskumnej spolupráce medzi výskumnými inštitúciami a podnikateľským prostredím. To bude mať za dôsledok rozvoj inovatívnych produktov novej generácie vznikajúcich na báze konceptov riešených projektom (potenciálne patenty alebo úžitkové vzory, vedecké články).

Riešenie projektu podporí nielen rozvoj ďalších oblastí multidisciplinárneho výskumu a inovácií, ale sekundárne ponúkne aj postupy, know-how aj pre tvorbu špecializovaných produktov na báze efektívnej a bezpečnej sieťovej distribúcie špecifických dát v rôznych odvetviach priemyslu (napr. efektívna distribúcia masívnych IoT dát pri automobilových sieťach budúcnosti a podobne).

Podstatou aktivít projektu je dôraz na inovatívnosť a ekonomickú efektívnosť aplikácie nových digitálnych technológií v praxi a ich bezpečnosť. Prostredníctvom diseminačnej stratégie opísanej v jednotlivých aktivitách v kapitole 4.2 bude výsledok výskumu distribuovaný na medzinárodnej úrovni, čím prispeje k zlepšeniu kvality akademickej excelencie, poukáže na konkurenčné výhody a otvoria sa nové príležitosti pre pokračovanie vo výskumnej činnosti na základe výsledkov projektu. Detailnejšie výsledky jednotlivých výskumných aktivít sú opísane v kapitole 4.1 a 4.2

UNIZA pracuje na výskumnej aktivite 3

Výskum v oblasti pokročilého monitorovania tokov a vyhodnocovania bezpečnostných udalostí pre siete a Cloud Computing systémy.

Partneri projektu

Centrum vedecko-technických informácií SR, SFÉRA, a.s., Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline

Riešenie

12/2019 – 6/2023

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *