Autorské práva

Autorský zákon


Vytvorenie každej počítačovej aplikácie vždy niečo stojí. Programátor do každého svojho diela dáva čas, myšlienky a námahu. Programátor alebo firma, ktorá aplikáciu vytvorí má preto na ňu autorské právo. O tom sa pojednáva v autorskom zákone, ktorý upravuje vzťahy vznikajúce v súvislosti s vytvorením, použitím a šírením diel (vedeckých, umeleckých, literárnych, diel autorov počítačových programov, databáz, výrobcov zvukových záznamov a pod.). Predmetom autorského práva je autorské dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora.


Ak niekto program nelegálne skopíruje, používa alebo distribuuje ďalej, okráda vlastne autora tohto diela. Takéto konanie je neetický a hlavne protiprávne. Páchateľ (pirát) môže byť odsúdený na peňažný trest alebo dokonca väzenie.


Proti zneužívaniu sa autori softvéru bránia rôznymi spôsobmi. Najčastejším je požiadavka sériového čísla, bez ktorého nie je možné inštaláciu programu vykonať. V prípade zistenia nelegálnych kópií je potom možné podľa neho zistiť osobu, ktorá softvér poskytla.


Okrem sériového čísla existujú aj tzv. hardvérové kľúče, ktoré sa zasúvajú do paralelného portu počítača. Sú v nich uložené údaje, bez ktorých sa chránená aplikácia nedokáže spustiť. Ak aj program odkopírujeme, bez hardvérového kľúča je zbytočný.


Ďalším spôsobom ochrany je zakódovanie inštalačného média (CD, diskety), ktoré musia byť pi spustení vložené v počítači. Program potom môžeme spustiť aj na inom počítači, no musí v ňom byť CD alebo disketa. Účelom je nepovoliť spustenie aplikácie súčasne na viacerých počítačoch. CD aj disketa sú zvyčajne chránené voči kopírovaniu.



Licenčná zmluva


Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi právo na použitie diela - licenciu. Zmluva musí obsahovať spôsob použitia diela a čas, na ktorý je licencia udelená. Licencia sa zvyčajne vzťahuje na jeden počítač. Ak má organizácia viac počítačov, potrebuje licenciu na každý z nich. Nemusí však kupovať program na každý, pretože zvyčajne je lacnejšie kúpiť multilicenciu na niekoľko počítačov.



Okrem klasickým licencií sa možno stretnúť aj s inými typmi:


Shareware - je softvér, ktorý sa vyznačuje tým, že poskytuje možnosť počas autorom definovanej doby (typicky okolo 30 dní) program bezplatne a legálne vyskúšať. V prípade, že zákazníkovi program vyhovuje, môže si ho zakúpiť formou zaslania registračného poplatku. Po uplynutí skúšobnej doby je ďalšie užívanie programu bez jeho registrácie trestné.


Freeware - takýto softvér môžeme používať a rozširovať zdarma., požaduje sa iba dodržiavanie autorských práv - program je možné šíriť v nezmenenej forme.


Public domain - pri tomto type produktu sa autor zrieka nielen nároku na registračný poplatok, ale aj samotného autorstva, takže je povolené softvér aj upravovať.


Demoverzie - sú programy, ktoré majú zablokované niektoré funkcie. Dodávajú sa zdarma alebo za mierne náklady. Často si ich vyžadujú záujemcovia o program, ktorí skôr ako investujú potrebujú zistiť, či spĺňa kladené požiadavky.