Ergonómia
Počítač sa pre mnohých stal každodenným spoločníkom a nevyhnutnou pracovnou pomôckou. Pri jeho používaní sa však v záujme vlastného zdravia (telesného i duševného), bezpečnosti a ochrany životného prostredia potrebujeme oboznámiť s niektorými skutočnosťami.
Ergonómia je veda o prispôsobovaní pracovného prostredia potrebám človeka. Cieľom je nájsť správny súlad medzi fyzickými potrebami pracovníkov, ich prostredím a vybavením kancelárie s prihliadnutím na fyzikálne, environmentálne a psychologické faktory (napr. držanie tela, vplyv okolitého svetla, organizácia práce a prestávok).
Nepreťažovanie očí
Zmyslom, ktorý sa pri práci s počítačom namáha najviac, je zrak. Dnešné monitory vyžarujú minimálne dávky radiácie, napriek tomu filtre nie sú zbytočnosťou. Vďaka odrazom okolitého svetla od obrazovky monitora je zrak namáhaný niekoľkonásobne viac ako pri bežných podmienkach a kvalitné antireflexné filtre dokážu eliminovať nežiaduce odrazy takmer úplne.
Pre naše oči je ideálna plochá obrazovka, pričom horná hrana monitora by od nich mala byť vzdialená približne 70 cm - vo výške očí. Dôležité je nastaviť si vhodný jas, kontrast, veľkosť písma, snímkovú frekvenciu (blikanie obrazovky). Ideálna hodnota je 100 Hz.
Pre zrak je dôležité aj občasné striedanie pohľadu do diaľky a do blízka. Výskumníci odporúčajú urobiť každých 60 minút päťminútovú alebo každé dve hodiny 20 minútovú prestávku, počas ktorej budeme striedavo hľadieť do diaľky a do blízka.
Pri sústredenej práci na počítači sa nevedome znižuje frekvencia žmurkania. Z času na čas teda pri práci s počítačom vedome žmurkajme, aby sme obnovili slzný film na povrchu oka. Predísť problémom so suchými očami pomáha aj dostatočné zvlhčenie v miestnosti (vetranie, pestovanie živých kvetov). Ak už trpíme očnou únavou či suchými očami, pomôcť nám môžu očné kvapky.
Správne sedenie
Ďalšou časťou tela, ktorá je pri sedení za počítačom veľmi namáhaná je chrbát. Existuje viacero pomôcok, ktoré pomáhajú držať správnu polohu tela tak, aby určité skupiny svalov neboli preťažované.
Správny sed za počítačom je tzv. chlapský sed. Kolená máme od seba, chodidlá sú celou plochou položené na zemi. Správny sed znamená dodržiavať 90-stupňové (pravé uhly) v členkových, kolenných, bedrových i lakťových kĺboch. Panva je podsadená smerom dopredu, ramená spustené. Hlava nesmie byť predsunutá, a to sa dá len vtedy, ak máme hornú časť obrazovky monitora vo výške očí.
Takýto sed je dosť ťažké udržať pri sedení na klasickej stoličke, pretože už po 5-10 minútach sústredenej práce sa naše telo podvedome dostáva do nesprávnej polohy. Správny sed je potrebné si nacvičovať a vedome ho počas práce pri počítači dodržiavať.
Pri správnom sedení nám môže pomôcť kúpa vhodnej stoličky, ktorá by mala mať minimálne výškovo nastaviteľné sedadlo a operadlo.
Používaním nastaviteľnej podložky pod nohy odbremeníme skupiny svalov na nohách a chrbte, držiak dokumentov pri častom prepisovaní z predlohy do počítača chráni šiju a chrbát pred stŕpnutím.
Ochrana zápästí a lakťov
Pri ťukaní do klávesnice alebo pri práci s myšou by sme mali chrániť aj svoje lakte. Tie by sme nikdy nemali mať vo vzduchu, ale položené na stole alebo na opierkach stoličky. Ak za počítačom správne sedíme, lakťové kĺby by mali zvierať pravý uhol. Nežiaducemu ohýbaniu rúk v zápästí nahor alebo nadol pri písaní zabraňuje výškovo nastaviteľná podložka pod klávesnicu.
Ochrana nôh
Pri práci s počítačom sedíme tak, aby sme chodidlá mali položené na zemi a zásadne neprekladáme nohu cez nohu, pretože to môže spôsobiť problémy s nohami. Počas práce pri počítači si nohy môžeme precvičovať, sediac na stoličke ich pod stolom vystrieme, špičky pritiahneme k sebe a dobre napneme lýtka, krúžime chodidlami striedavo na obe strany, položíme ich na zem, špičky opäť ťaháme k sebe, zodvihneme päty atď. Aspoň raz za hodinu by sme sa mali postaviť a prejsť.
Duševná hygiena
Okrem vytvárania vhodných telesných podmienok sa treba starať aj o hygienu duševnú. Ľudia pracujúci s počítačmi v zamestnaní sa veľmi často po návrate z práce orientujú zasa len na počítače. Jedným z najčastejších spôsobov trávenia voľného času sa pre nich stáva odhaľovanie tajomstiev počítačových hier alebo surfovanie po Internete. Takýto človek často stráca kontakt s okolím a izoluje sa od bežného života.
Niekedy je počítač prostredníkom získavania nevhodných informácií, ako sú rôzne protispoločenské a nacionalistické propagácie, ktoré môžu svojimi heslami zlákať mladého človeka, ktorého súdnosti chýba skúsenosť, na nesprávnu cestu.
Je známe, že najnepriaznivejšie vplývajú na psychiku ľudí počítačové hry. Nie každá hra je škodlivá, no hry, v ktorých prevláda násilie, sú perfektne graficky prepracované a užívateľ si nimi často skracuje dlhú chvíľu, natoľko vtiahnu hráča do deja, že nie je zriedkavé vybudovanie závislosti a prebúdzanie reakcií aj mimo počítača.