Internet

Internet je najväčšia sieť na svete. Pozostáva z množstva prepojených veľkých a malých sietí. Na okraji tejto obrovskej siete je počítač. Internet ako celosvetová "sieť sietí" dovoľuje stovkám miliónom používateľov komunikovať medzi sebou a používať technické, programové a údajové prostriedky iných informačných systémov zapojených do internetu.


Už i "nepočítačová" verejnosť si začína uvedomovať význam tohto nového informačného a komunikačného média. Na rozdiel od rozhlasu a televízie môže totiž každý pomocou internetu osloviť doslova celú planétu. Geografické hranice strácajú zmysel.



Počiatky internetu siahajú do 60-tých rokov 20. storočia, kedy sa v USA začal vyvíjať vojenský obranný projekt ARPANET, ktorého cieľom bolo vytvorenie počítačovej siete, ktorá by umožnila spojenie vzdialených superpočítačov a zároveň by poskytovala prostriedky na funkčnosť siete aj po napadnutí a vyradení niektorých jej uzlov. Po sfunkčnení siete sa postupom času zvyšoval aj počet jej nevojenských účastníkov, išlo hlavne o vedecké pracoviská a univerzity. V 80-tých rokoch sa výrazne zvýšila úroveň poskytovaných služieb a začiatkom 90-tých rokov bolo využívanie internetovej siete umožnené aj pre komerčné účely, čo spôsobilo jeho masové rozšírenie.



Užívateľ potrebuje pre využívanie služieb internetu fyzické a logické pripojenie. Fyzické pripojenie je vytvorené pomocou špeciálnych kariet (modem, sieťová karta) k počítaču, pomocou ktorých sa počítač pripája do siete. Fyzické pripojenie je používané pre vymieňanie signálov medzi počítačmi vo vnútri siete a vzdialeným zariadením na internete.


Logické pripojenie používa štandardné komunikačné protokoly. Protokol je formálny opis skupiny pravidiel a dohôd, ktoré sa musia používať pri sieťovej komunikácii. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) je hlavným protokolom používaným v internete. Určuje ako posielať jednotlivé druhy správ medzi rôznymi počítačmi v sieti.



Služby internetu


WWW (World Wide Web)


WWW je informačná služba, pozostávajúca z obrovského množstva "stránok". Na týchto stránkach sa nachádzajú nielen textové, ale aj grafické a iné informácie. WWW pracuje podľa modelu klient-server. Webové stránky sú uložené na internetových serveroch. Užívateľ, ktorý si chce dané stránky prezrieť, použije internetový prehliadač, ktorého úlohou je podľa požiadaviek užívateľa prenášať údaje zo vzdialených počítačov na lokálny počítač, správne ich interpretovať a zobraziť na monitore. Server a klient služby WWW navzájom komunikujú pomocou špeciálneho aplikačného protokolu HTTP (HyperText Transfer Protokol).


Pre nájdenie konkrétnej informácie zvyčajne potrebujeme uviesť URL (Uniform Resource Locator - jednotný ukazovateľ na zdroje) adresu. URL je štandard stanovený pre jednoznačný zápis umiestnenia zdroja v rámci Internetu. Je definovaný pre bežné internetové služby ako WWW, FTP, e-mail.


Elektronická pošta (e-mail)


Elektronická pošta je základnou službou počítačových sietí. Umožňuje odosielanie a prijímanie textových správ. Často sa používa namiesto klasickej listovej pošty. Jej výhodou je, že adresát dostane správu takmer okamžite, bez poplatkov a s veľmi malou pravdepodobnosťou straty. K textovej správe môže byť pripojená aj príloha (obrázkový, zvukový, textový alebo iný súbor).


FTP


Služba FTP používa rovnomenný protokol - FTP (File Transfer Protocol) - protokol na prenášanie súborov, ktorý umožňuje vytvoriť spojenie a prihlásenie na vzdialený hostiteľský počítač. Protokol FTP umožní v hostiteľskom počítači vyhľadávať sobory a sťahovať (download) ich alebo nahrávať (upload) súbory z klientskeho počítača na hostiteľský FTP server. Súbory umiestnené na FTP serveri sú dostupné každému (anonymný FTP server) alebo jednému či skupine užívateľov (FTP server na heslo).


Telnet


Pomocou tejto služby je možné pripojiť sa k vzdialenému počítaču v tzv. terminálovom režime. V tomto režime môžeme využívať všetky jeho prostriedky. Náš počítač sa behom pripojenia správa iba ako terminál - práca sa javí, ako by sme sedeli priamo za vzdialeným počítačom, ku ktorému sme pripojený.


IRC (Internet Relay Chat)


Všetky doteraz spomenuté služby boli neinteraktívne - dá sa povedať, že užívateľ na jednej strane komunikoval s neživým počítačom (serverom) na druhej strane. Pre interaktívnu komunikáciu bola vyvinutá služba IRC. Účastníci tejto služby môžu navzájom komunikovať pomocou krátkych textových správ, vymieňať si medzi sebou informácie v reálnom čase. IRC umožňuje komunikovať súčasne viacerým účastníkom.



Pripojenie k internetu


Dial-up


Dial-up je vytáčané pripojenie cez bežnú analógovú telefónnu linku. Pri takom spojení je potrebné použiť modem, pretože počítače pracujú s digitálnymi údajmi. Prenosová rýchlosť dial-up pripojenia je obmedzená, maximálne 56Kbps. Výhodou tohto pripojenia sú ľahká dostupnosť a jednoduché využitie. Nevýhodami je, že pripojenie je veľmi pomalé, nestabilné, počas pripojenia na internet sa nedá telefonovať, platí sa za každú sekundu spojenia. Je vhodné pre bežných užívateľov na využívanie základných internetových služieb (prezeranie webových stránok, e-mail, internet banking)


ISDN (Integrated Services Digital Network)


ISDN je vysokorýchlostná, plne digitálna telefónna komunikácia cez telefónnu linku, ktorá umožňuje vyššie prenosové rýchlosti - 64Kbps, 128Kbps. Pri ISDN linke je nutné použiť ISDN modem. Používateľ ISDN má k dispozícii dva komunikačné kanály, jeden sa využíva iba na internet a druhý iba na hovory. Oproti dial-up je rýchlejšie, stabilnejšie a je možné zaistiť hlasovú aj dátovú komunikáciu súčasne. Pripojenie je vhodné pre bežných užívateľov a malé firmy.


Káblové pripojenie (CATV)


Káblové pripojenie k internetu sa realizuje cez rozvody káblovej televízie. K tomu je potrebná sieťová karta a káblový modem. Káblové pripojenie je vhodné pre náročnejších internetových používateľov na väčšie sťahovanie dát, pre náročnejšie aplikácie vrátane on-line hier a pod. Výhodami pripojenia je fixný poplatok, neobmedzený prenos dát, vysoká rýchlosť a výhodná cena. Na Slovensku má však nízku dostupnosť.


ADSL


ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line) je technologia, ktorá ponúka vysoko-rýchlostný prenos dát, pričom využíva v edenie pre bežné analógové resp. ISDN telefónne linky, ale radikálne zvyšuje ich prenosovú kapacitu (14 -krát vyššia ako cez analógový modem a približne 6 -krát vyššia ako cez ISDN). P oskytuje prenosovú rýchlosť od 512K bp s do 2048Kbps. Na existujúcu telefónnu linku sa nainštaluje rozbočovač (splitter), ktorý umožní pripojiť aj telefónny prístroj aj počítač cez ADSL modem. Spojenie umožňuje prenos hlasu a dát na tej istej telefónnej linke , každé v iných frekvenčných pásmach . Nejde o vytáčanú linku, to znamená, že užívateľ neplatí impulzy . Na Slovensku je pripojenie k internetu touto technológiou zatiaľ dostupné len v niektorých mestách . Toto riešenie je vhodné pre jednotlivcov a firmy, ktorí vyžadujú rýchly prístup do internetu a prenášajú vysoký objem dát.


Wi-Fi (Wireless Fidelity)


Wi-Fi je bezdrôtové pripojenie, dáta sa prenášajú vzduchom pomocou rádiových vĺn v rádiovom pásme 2,4GHz. Pripojenie poskytuje prenosovú rýchlosť až 1,8Mbps. Prípojka sa skladá z antény s vysielacou a prijímacou jednotkou, ktorá je pripojená k počítaču používateľa. Wi-Fi je náchylné na zmeny počasia a kvalita pripojenia je nižšia ako pri pevných linkách. Wi-Fi, má dosah niekoľko stoviek metrov.


Pre výhody, ktorými sú vysoká prenosová rýchlosť, neobmedzený prístup a výborný pomer rýchlosti a ceny, sa dostáva v súčasnosti do popredia.


Satelitné pripojenie


Na pripojenie je potrebná satelitná anténa s priemerom asi 80cm, digitálny prijímač LNB na satelitnom tanieri a satelitnú kartu PCI DVB (Digital Video Broadcasting), ktorá sa inštaluje do počítača. Existuje jednosmerné a dvojsmerné satelitné pripojenie. Pri jednosmernom pripojení sú požiadavky vysielané cez bežnú sieť (dial-up, ISDN) a prijímanie dát je uskutočňované satelitom. Pri obojsmernom spojení sa cez satelit prijíma aj vysiela. Satelitné pripojenie dosahuje vysoké rýchlosti (768Kbps, 2 Mbps), ale je finančne náročné (najmä pri obojsmernom pripojení).