LAN, WAN
Počítačová sieť je systém navzájom prepojených spolupracujúcich počítačov za účelom prenosu a zdieľaniu zdrojov.
Pripojenie na sieť má množstvo výhod:
prístup k súborom (údajom) v inom počítači a fakt, že ak ich zmeníme, majú aktuálnu verziu okamžite k dispozícii všetci ostatní
zdieľanie tlačiarní a iných zariadení. Ak by mala byť ku každému počítaču pripojená osobitná tlačiareň, bolo by to finančne náročné a tlačiarne by boli veľmi často nevyužité. Preto je lepšie používať jednu (prípadne viac) tlačiareň a tú nechať zdieľať ostatným počítačom. Rovnako možno zdieľať napr. CD-ROM mechaniku alebo modem
využívanie menej zaťažených počítačov tak, že na ne presunieme časť úloh, ktoré rieši náš počítač
Rozdelenie podľa veľkosti:
LAN (Local Area Network) sú siete, pri ktorých sa nepoužívajú prostriedky pre diaľkový prenos údajov. Maximálne vzdialenosti medzi počítačmi sú rádovo stovky metrov, resp. niekoľko kilometrov. Väčšinou sa používajú v jednej, resp. viacerých blízkych budovách.
MAN (Metropolitan Area Network) slúžia väčšinou na prepojenie viacerých LAN sietí v rámci mestskej zástavby, na vzdialenosť do rádovo desiatky kilometrov.
WAN (W ide Area Network ) globálne siete používajú prostriedky pre diaľkový prenos údajov. Ich rozloha je v podstate neobmedzená. Môžu spájať počítače na väčších územiach, napr. na území štátu, kontinentu alebo aj na celom svete. Prostredníctvom LAN siete je možné sa k nim pripojiť a využívať ich služby.
Rozdelenie podľa fyzickej topológie (spôsob prepojenia):
Zbernica - všetky počítačové stanice sú pripojené na sieť priamo. Ak chce stanica vysielať, musí byť sieť voľná, ak nie je, musí čakať. Odpojenie jednej stanice neovplyvní chod ostatných.
Kruh - predchádzajúca stanica je spojená s nasledujúcou. Správa postupuje od jedného počítača k druhému, kým nedorazí do cieľa. Každá stanica musí dekódovať cieľovú adresu, ktorá je súčasťou správy. Prerušením kábla alebo odpojením jednej stanice sa sieť stáva nefunkčnou.
Hviezda - všetky počítače sú napojené na centrálny uzol (hub - rozvetvuje a prípadne aj zosilňuje signál medzi všetky pripojené stanice, switch - posiela signál na konkrétnu vetvu siete podľa adresy prijímateľa). Porucha uzla spôsobí vyradenie celej siete z činnosti, porucha kábla vyradí iba jednu stanicu.
Strom - je to vlastne spojenie viacerých hviezdicových štruktúr. Sieť sa dá sa veľmi dobre rozširovať. Prerušenie kábla vyradí príslušnú vetvu siete.
Kombinovaná - sieť je kombináciu sietí rozličných topológií
Mesh - je najbezpečnejšia sieť (úplná sieť), čo sa týka doručenia signálu. Pri prerušení priameho spojenia medzi stanicami existuje množstvo náhradných ciest. Táto sieť je však veľmi komplikovaná a pri veľkých sieťach aj finančne náročná.
Rozdelenie podľa logickej topológie (spôsob šírenia signálu po sieti):
zbernica - počítače na sieti sa vzájomne delia o prenosové médium. Stanica, ktorá chce vysielať, neustále testuje médium. Ak je voľné, zaháji vysielanie. Počas vysielania stále počúva kanál, či náhodou niekto tiež nevysiela. Ak áno, preruší prenos rámca a vyšle špeciálny rušiaci signál, aby kolíziu rozoznali aj ostatné stanice.
token ring - je určená pre kruhovú topológiu. Token (skupina bitov) putuje dookola ako vozík, do ktorého stanica môže vložiť vysielané dáta. Vyslaný dátový rámec prechádza jednotlivými stanicami, ktoré testujú jeho dátové pole. Ak je cieľová adresa rámca zhodná s ich adresou, skopírujú si obsah rámca. Rámec nechajú putovať kruhom ďalej a nastaví príznak, že bol prijatý. Tak sa rámec dostane až k stanici , ktorá ho vyslala. Tá skontroluje, či bol úspešne prijatý. Ak áno, rámec "vypadne" z kruhu. Stanica, ktorá práve dovysielala odovzdá vysielacie právo ďalej.
token bus - táto topológia je kombináciou predchádzajúcich dvoch - princípom je virtuálne prepojenie staníc na zbernici do kruhu. Každá stanica pozná adresu svojho virtuálneho nasledovníka aj predchodcu, čím sa vytvorí virtuálny kruh a vysiela sa ako pri Token ring topológií.
Rozdelenie podľa funkčného vzťahu:
peer to peer - v tomto prípade nexistuje v sieti žiadny počítač, ktorý by mal nejaké výsadné či riadiace postavenie. Všetky počítače sú si "rovné", dokážu komunikovať ako seberovný so seberovným (peer to peer).
client to server - počítače sú pripojené k centrálnemu počítaču, ktorému sú mu podriadené. Centrálny počítač sa nazýva server a podriadené počítače sú jeho klienti. Ak chcú navzájom komunikovať dvaja klienti, musia na výmenu údajov použiť server, ktorý ovláda komunikáciu a spoločné sieťové zdroje.