Centrálna procesorová jednotka
Procesor (CPU - Central Processing Unit) je "srdcom" počítača. Skladá sa z miliónov maličkých tranzistorov, nanesených na kremíkový plátok. Tranzistor je základný polovodičový prvok, ktorý zosilňuje signál alebo otvára a uzatvára elektrický obvod. Každý procesor obsahuje malé pamäte tzv. registre a tiež pamäť cache ako medzisklad dát. Veľkosť registrov sa tiež nazýva šírka slova. Tá býva 8, 16, 32 alebo 64 bitov.
Procesor vyberá z pamäte inštrukcie a vykonáva ich. Niektoré inštrukcie spracováva sám, k iným používa komponenty (napr. operačnú pamäť, disky, zbernice a iné). Mikroprocesor tiež vyhodnocuje celú radu prerušení, čiže signálov, ktoré vysielajú hardvérové zariadenia alebo programy.
CPU sa delí na dve hlavné časti:
aritmeticko-logická jednotka slúži na vykonávanie matematických výpočtov, logických operácií a prenos údajov
riadiaca jednotka riadi vykonávanie inštrukcií a organizuje priebeh procesov.
Podľa veľkosti inštrukčnej sady sa dnes uplatňujú dve koncepcie procesorov: RISC a CISC . CISC procesor je vybavený čo najúplnejšou inštrukčnou sadou a uplatnili sa u osobných počítačoch. RISC obsahuje len jednoduchšie a rýchlejšie vykonateľné inštrukcie a sa uplatnili u veľkých jednoúčelových počítačov.
Výkon procesora ovplyvňujú dve jeho charakteristiky: hodinová frekvencia a počet súčasne spracovávaných bitov v rámci procesora. Procesor pracuje v taktoch a ich frekvencia sa udáva v hertzoch (HZ). Jeden hertz je prevrátenou hodnotou sekundy (s): 1Hz = 1/1s. To znamená, že ak ma niečo frekvenciu 1Hz, nastáva to jedenkrát za sekundu. V súčasných osobných počítačoch sa frekvencia procesora pohybuje rádovo v stovkách MHz (1000000 Hz) až jednotkách GHz (1000000000 Hz).