Hlavné časti osobného počítača
Všetky moderné počítače triedy PC sú si navzájom veľmi podobné a všetky sú pri pohľade zvonka tvorené tromi základnými časťami: klávesnica, monitor a väčšia alebo menšia skrinka počítača. Okrem toho môže byť k počítaču pripojených viacero periférií (periférnych zariadení). Základ počítača sa skladá z nasledujúcich časti:
Základná doska
V moderných elektronických zariadeniach sa súčiastky montujú na tzv. dosky plošných spojov. Cele obvodové riešenie počítača je zapojene na jedinej takejto doske, ktorá súčasne slúži ako mechanicky nosič všetkých dôležitých súčiastok. Hovorí sa jej základná doska (motherboard). Na základnej doske sa nachádzajú nasledujúce komponenty: procesor, koprocesor, pamäte RAM, ROM, CMOS a BIOS, zbernice s konektormi pre pripojenie kariet a generátor hodinových impulzov.
Procesor
Procesor je srdcom počítača, jeho riadiacou jednotkou. Ovláda všetky funkcie počítača, predovšetkým vak vyberá z pamäte inštrukcie a vykonáva ich. Výkonnosť použitého procesoru ma vplyv na výkonnosť celého počítača.
Výkon procesora ovplyvňujú 2 jeho charakteristiky: hodinová frekvencia a počet súčasne spracovávaných bitov vnútri procesora. Počítač je synchrónny automat, nepracuje spojito ale v taktoch
Frekvencia počítača sa udáva v hertzoch (HZ). Jeden hertz (Hz) je prevrátenou hodnotou sekundy (s): 1Hz = 1/1s. To znamená, že ak ma niečo frekvenciu 1Hz, nastáva to 1-krát za sekundu.
Matematicky koprocesor
Koprocesor je čip, ktorý pracuje v súčinností s hlavným procesorom. Pokiaľ je PC vybavene koprocesorom, tak hlavný procesor niektoré matematické operácie vôbec nevykonáva, jednoducho ich len odovzdá koprocesoru a počká si na ich výsledok. Koprocesor dokáže riešiť špeciálne matematické operácie omnoho rýchlejšie než hlavný procesor. To sa hodí nie len matematikom, ale každému kto využíva grafické programy, kde je grafika veľmi náročná na množstvo a zložitosť matematických operácií.
Zbernica
Komunikácia procesora s ostatnými časťami počítača je najjednoduchšia s tými časťami, ktoré sú umiestnené priamo na základnej doske (predovšetkým pamäte ROM, RAM). Tie komunikujú s procesorom priamo, pomocou elektrických vodičov na doske. Všetky ostatne zariadenia sa k procesoru pripájajú pomocou zbernice. Naprieč základnou doskou vedie dátová linka osadená niekoľkými konektormi tzv. slotmi. Rôzne zariadenia (pevný disk, diskové mechaniky, monitor, sériové a paralelné porty atď.) sa pripájajú práve cez tieto konektory. Do konektorov je vždy treba zasunúť tzv. kartu zariadenia (adaptér), na ktorej býva umiestnený buď radič alebo je na karte priamo umiestnené celé zariadenie (sériový alebo paralelný port, interný modem).
Operačná pamäť
Procesor pracuje s dátami , ktoré sa nachádzajú v pamäti, ktorej sa hovorí operačná pamäť alebo RAM (Random Acces Memory). Hlavnou charakteristikou tejto pamäte je jej kapacita. Meria sa v bytoch (B). Pamäť udržuje svoj obsah len pokiaľ je počítač zapnutý. Po jeho vypnutí sa všetky údaje stratia. Údaje, ktoré je potrebné uložiť sa preto pred ukončením prace musia zapísať na disk alebo disketu. Odiať je možné ich neskôr načítať.
BIOS
BIOS (Basic Intut-Output System) je obvod typu ROM (Read Only Memory). Pamäte ROM umožňujú len čítanie z pamäte, údaje sú zapísané natrvalo. BIOS obsahuje ovládače štandardných zariadení - klávesnice, obrazovky, portov, diskov. BIOS tvorí nadstavbu hardvéru tak, aby sa rôzne riešenie technických prostriedkov správalo voči softvéru rovnako.
CMOS
CMOS je špecializovaný pamäťový obvod, v ktorom sú uložené parametre a konfigurácia danej zostavy (kapacita pamäte, typ disku atd.). Pamäť CMOS je prepísateľná, zapisovať sa do nej dá pomocou programu SETUP, ktorý je možné vyvolať behom štartu počítača. CMOS je napájaná z batérie, čiže obsah pamäte sa nevymaže ani po vypnutí počítača. Batéria vydrží veľmi dlho, niekoľko rokov.
Cache
Pre výkonné procesory je i rýchly prenos údajov medzi pamäťou a procesorom príliš pomalý. Preto sa k procesoru pridáva malá tzv. vyrovnávacia pamäť, cache, ktorá je realizovaná z veľmi rýchlych pamäťových prvkov. Do nej sa načítavajú údaje, ktoré bude procesor pravdepodobne potrebovať. Ovládanie cache je veľmi komplikované, základom je tzv. preempcia (predvídanie). Podľa štruktúry práve spracovávaných údajov sa totiž dá odhadnúť aké ďalšie údaje bude procesor v blízkej budúcnosti potrebovať - a načítať ich do cache ešte predtým než by ich procesor načítaval z pamäte.
Porty
Všetky prídavné zariadenia, ktoré sa nachádzajú mimo skrinku počítača, je potrebné pripájať pomocou portov. Zo zariadenie vedie kábel, ktorý je na strane počítača zapojený do zásuvky príslušného portu. Zásuvka portu je súčasťou karty príslušného portu, ktorá je zasunutá do konektora na základnej doske. Port je teda zariadenie, ktoré zabezpečuje komunikáciu medzi perifériami a zbernicou. Existujú dva druhy portov: sériový a paralelný. Sériový port dokáže odoslať resp. prijať v jednom okamihu len jeden bit, zatiaľ čo paralelný môže odoslať resp. prijať viac bitov naraz.
Sieťový zdroj
Počítač je interne napájaný jednosmerným elektrickým prúdom o napätí 5V a 12V. Sieťový zdroj teda nie je nič iné ako transformátor a usmerňovač, čo je kombinácia, ktorá zo striedavých 220V v zásuvke urobí potrebných 5 V jednosmerných.
Periférne zariadenia
Pojem "periférne zariadenia" označuje vstupno-výstupné zariadenia počítača, ktoré zabezpečujú komunikácia s počítača s okolím. K počítaču sa pripájajú pomocou rozhraní na základnej doske alebo cez prídavné karty. Vstupné zariadenia spracujú informácie z reálneho sveta, kódujú ich na digitálne údaje a prenesú do počítača. Naopak, výstupné zariadenia prenášajú údaje z počítača do reálneho sveta vo forme zrozumiteľnej užívateľovi.