Neskôr vznikol jazyk PL/1, ktorý si kládol za cieľ vytvoriť programovací nástroj, použiteľný univerzálne v oboch hlavných oblastiach, vedeckotechnickej i obchodnej. Tento jazyk mal umožniť jednoduchý prechod od uvedených troch jazykov. Jazyk PL/1 používa z každého z uvedených troch jazykov určitú oblasť.

Najdôležitejšou vlastnosťou tohoto jazyka je vytvorenie blokovej štruktúry s dynamickým riadením pamäti a možnosť vzájomne reťaziť jednotlivé procedúry - podprogramy. (To bolo i vlastnosťou jazyka Algol.)

Jazyk PL/1 bol v prvej fáze, koncom 60-tych rokov, použiteľný iba pre veľké počítače, pretože jeho prekladač(PL/1 - Compiler) zaberal pomerne veľký objem pamäťovej kapacity v počítači. To malo za následok, že tento jazyk bol použiteľný iba pre malú časť programátorov a preto sa v prvej fáze príliš nerozšíril.

Postupne modernizáciou prostriedkov výpočtovej techniky a predovšetkým efektívnym využitím masových pamätí a rozdelením slovnej zásoby na dielčie podskupiny (subset) bolo možné postupne používať jazyk PL/1 na všetkých počítačoch a stal sa druhým najrozšírenejším programovacím jazykom po Cobole.






Posledná fáza vývoja jazyka PL/1 bolo vytvorenie podskupiny PL/1 - subset G pre mikropočítače, predovšetkým typov 8080, 8086 a ďalších. Prekladače s využitím rôznych operačných systémov pracujú potom na všetkých 8 a 16bitových mikropočítačoch. Tým sa otvorili možnosti aplikátorov mikropočítačov používať univerzálny a výhodný programovací jazyk, overený už skôr na veľkých počítačoch. Prekladače pre PL/1-80 a PL/1-86 sú identické, takže tu možno používať rovnaké zdrojové programy pre 8 a 16bitové počítače.

Jazyk PL/1 sa niekedy nazýva blokovo orientovaný alebo štruktúrovo orientovaný jazyk.

Rozumie sa tým, že proces sa delí na bloky, ktoré tvoria uzavretú logickú jednotku, ktorá je behom odbavovania programu na určitú dobu aktivovaná. Každý program sa skladá z väčšieho počtu týchto blokov, z ktorých je teda program štruktúrovaný a prehľadne usporiadaný.

Vďaka tejto vlastnosti sa dnes jazyk PL/1 používa i pre návrh programu mikroprocesorových riadiacich jednotiek spojovacích systémov.