Nosné služby

Služby, ktoré definujú prenosovú cestu medzi účastníkom (resp. jeho koncovým zariadením) a sieťou nazývame nosnými službami. Vyjadrujú vlastne prenosový mód a kvalitatívne podmienky prenosu informácií a tvoria podpornú časť pre ostatné typy služieb. Nosné služby zastupujú funkcie 1.-3. vrstvy podľa referenčného modelu OSI.

Okruhovo orientované služby

64kb/s okruh s kvalitou hlasu

Táto služba umožňuje obojsmernú komunikáciu medzi:

  • dvomi užívateľmi (napr. terminálmi, pobočkovými ústredňami) cez ISDN sieť. Hlasová informácia je zakódovaná do 64kb/s signálu a prenášaná cez B-kanál.

Užívateľské informácie sú prenášané cez B-kanál a signalizácia cez D-kanál. Nie je zaručená transparentnosť prenášaných bitov a preto táto služba nepodporuje prenos dát prostredníctvom modemov.

64kb/s okruh s kvalitou audio 3,1 kHz

Táto služba podporuje prenos hlasu a audio informácií so šírkou pásma 3,1 kHz ako sú prenos dát prostredníctvom modemov a faxový prenos skupiny 1, 2 a 3.

Služba umožňuje obojsmernú komunikáciu medzi :

  • dvomi užívateľmi (napr. terminálmi, pobočkovými ústredňami) cez ISDN sieť. Audio informácia so šírkou pásma 3,1 kHz je zakódovaná do 64kb/s signálu a prenášaná cez B kanál.

 

64kb/s bez obmedzenia

Táto služba podporuje neobmedzený prenos informácií a teda aj rôzne užívateľské aplikácie, ako sú prenos dátových súborov, prenos užívateľských informačných tokov s rôznymi rýchlosťami multiplexovanými do 64kb/s signálu, transparentný prístup do VDS, prenos hlasu a prenos audio informácií so šírkou pásma 3,1 kHz.

Paketovo orientované služby

Paketový prenos cez B kanál

Táto služba umožňuje užívateľom (napr. terminálom) prenos informácií cez ISDN vo forme paketov podľa protokolu X.25 prostredníctvom virtuálneho volania (VC-Virtual Call), alebo pevného virtuálneho okruhu (PVC-Permanent Virtual Circuit) v rámci B kanála. Služba je dostupná tak pre základný ako aj pre primárny prístup. ISDN môže podporovať nasledovné metódy prístupu na B kanál:

  • semipermanentný prístup - spojenie cez B kanál je trvale dostupné pričom je pridelený fyzický kanál a podľa možností a voľby užívateľa aj logický kanál.
  • prepájaný prístup - spojenie je zostavované na požiadanie v závislosti na prvom resp. poslednom VC používajúcom daný fyzický kanál.
  • dlhodobo prepájaný prístup - spojenie je zostavované pod priamou kontrolou užívateľa a je nezávislé na prvom resp. poslednom VC používajúcom daný fyzický kanál

Paketový prenos cez D kanál

Táto služba umožňuje užívateľom (napr. terminálom) prenos informácií cez ISDN vo forme paketov podľa protokolu X.25 prostredníctvom virtuálneho volania (VC-Virtual Call), alebo pevného virtuálneho okruhu (PVC-Permanent Virtual Circuit) v rámci D kanála bez ovplyvnenia signalizácie. Služba je dostupná tak pre základný (D kanál s rýchlosťou 16 kb/s) ako aj pre primárny prístup(D kanál s rýchlosťou 64 kb/s). ISDN môže podporovať nasledovné metódy prístupu na D kanál:

  • semipermanentný prístup - spojenie cez D kanál je trvale dostupné, nezávislé na VC resp. PVC volaniach. Sieť je zodpovedná za zostavenie a udržovanie spojenia
  • vopred pridelený logický kanál - spojenie je zostavované na požiadanie v závislosti na prvom resp. poslednom VC používajúcom dané spojenie. Adresa vo vrstve 2 je pridelená manuálne na určité dohodnuté obdobie
  • dlhodobo vopred pridelený logický kanál - spojenie je zostavované na požiadanie,ale je nezávislé na prvom resp. poslednom VC používajúcom dané spojenie
  • prepájaný prístup - spojenie je zostavované na požiadanie v závislosti na prvomm, resp. poslednom VC používajúcom daný fyzický kanál. Adresa vo vrstve 2 je prideľovaná dynamicky pre každé volanie

Teleslužby

Služby ktoré priamo určujú typ použitého KZ a ich použitie je závislé na použitej nosnej službe sa nazývajú teleslužby. Teleslužby prestavujú funkcie 4. - 7. vrstvy podľa referenčného modelu OSI.

Telefón 3,1 kHz

Služba umožňuje pripojiť koncové zariadenia podporujúce hlasový prenos v hovorovom pásme so šírkou 3,1 kHz. Komunikácia je obojsmerná, počas hovoru sú oba smery komunikácie súčasne aktívne. Sieť môže využívať metódy spracovania hlasu, ako sú analógový prenos, echo kompenzácia a nízkorýchlostné kódovanie hlasu.

Telefón 7 kHz

Služba umožňuje pripojiť koncové zariadenia podporujúce prenos vyššej kvality hlasu umožňujúci účastníkom komunikáciu vo forme audio signálov s vyššou kvalitou ako štandartný 3,1 kHz telefón. Použiteľná šírka pásma je 50 až 7000 Hz. Komunikácia je obojsmerná počas hovoru sú oba smery komunikácie súčasne aktívne. Účastnícke terminály môžu generovať tóny a iné zvukové indikácie v závislosti od prijatej správy. V prípade, že účastník volajúci zo 7 kHz telefónneho terminálu dosiahne účastníka s normálnym telefónom, služba sa automaticky prepne na prednastavenú službu " Telefón 3,1 kHz ".

Telefax skupiny 4

Služba umožňuje pripojiť koncové zariadenia podporujúce faximilný prenos skupiny 4, ako sú:

jednoúčelové faximilné terminály. Podľa ITU odporúčaní existujú 3 triedy faximilných terminálov skupiny 4:

Trieda 1: minimálne požadovaný terminál je terminál, ktorý je schopný vysielať a

prijímať dokumenty obsahujúce faximilne kódovanú informáciu.

Trieda 2: minimálne požadovaný terminál, ktorý je schopný vysielať faximilne

kódované dokumenty. Ďalej musí byť schopný prijímať dokumenty buď

s faximilným alebo telexovým kódovaním, poprípade dokumenty kódované

v zmiešanom móde ( kombinácia textov a grafických informácií ).

Trieda 3: minimálne požadovaný je terminál, ktorý je schopný generovať, vysielať

a prijímať dokumenty buď s faximilným alebo telexovým kódovaním,

poprípade dokumenty kódované v zmiešanom móde ( kombinácia textov a grafických informácií ).

špecifické terminály ( napr. viacúčelový terminál na PC )

- mnohoužívateľské alebo mnohoprístupové systémy (napr. telefax na PABX, LAN )

Terminály komunikujú cez 64 kbit/s B kanály ISDN.

Faximilné terminály skupiny 4 umožňujú štandardizovaný prístup na tlačiareň alebo snímacie zariadenie. Pripojenie tlačiarne ku faximilnému terminálu je možné a závisí od požiadavky užívateľa. Avšak faximilný terminál skupiny 4 musí zabezpečiť prenos prijatých dokumentov na tlačiareň. Pripojenie snímacieho zariadenia je ďalšia možnosť, pričom faximilný terminál musí akceptovať vstup buď z fyzického snímacieho zariadenia alebo z pružného disku, LAN atď. Štandardná možnosť faximilných terminálov skupiny 4 je ich spätná kompatibilita na telefaxovú skupinu 3. Základná jednotka korešpondencie medzi dvoma užívateľmi využívajúcimi uvedenú službu je stránka, ako najmenšia jednotka písaného textu. Neexistuje žiadne obmedzenie týkajúce sa generovania textu a jeho umiestnenia na stránke.