LINKOVÁ VRSTVA D KANÁLA (2.)
Linková vrstva zodpovedá za bezchybný prenos informácií cez fyzické médium. Obsah tejto informácie nie je pre túto vrstvu dôležitý (obsah z vyššej 3. vrstvy), vrstva sa sústredí iba na zabezpečenie prenosu dát a detekciu chýb.
Signalizačná procedúra, ktorá vykonáva funkcie 2. vrstvy D-kanálu sa volá LAPD (Link Access Procedure for D-channel a patrí do rodiny bitovo orientovaných techník, je odvodená od procedúry používanej v sieťach s prepojovaním paketov (X.25) HDLC (High Digital Link Control).
Pri bitovo orientovanej technike nesmie dôjsť k zmiešaniu užitočných dát s riadiacimi informáciami. Preto je potrebné aby prijímač presne spoznal polohu riadiacich informácií v rámci. Rámec je preto ohraničený začiatočným a koncovým "Flagom" kombináciou šiestich po sebe idúcich jednotiek (01111110) táto kombinácia sa nesmie nikde vo vnútri rámca vyskytnúť. Ochrana je zabezpečená pomocou vkladacieho mechanizmu, ktorý zabezpečí na vysielacej strane vloženie nadbytočnej "0" za každých 5 po sebe nasledujúcich "1". Na prijímacej strane sa tieto nadbytočné nuly odstránia. Za Flagom nasleduje adresné pole jeho dĺžka je 16 bitov.
Adresné pole sa skladá :
SAPI charakterizuje typ informácie, ktoré sa prenášajú v správe. SAPI môže nadobúdať napríklad nasledovné hodnoty:
V konfigurácii bod-multipoint môže jeden D kanál využívať až 8 koncových zariadení. Preto je potrebné, aby každé zariadenie malo priradený jednoznačný kód (TEI). Kód TEI si môže zvoliť terminál, alebo ho priradí terminálu ústredňa. TEI môže nadobúdať nasledovné hodnoty:
Na obr. je znázornené prideľovania TEI a uvolnenie TEI v prípade, že sa terminál odpojí od zbernice..
Za adresným poľom nasleduje riadiace pole, ktoré zodpovedá za korekciu prenosových chýb a zabezpečenie proti strate správ pomocou číslovania správ. Rozlišujeme tri rôzne druhy riadiaceho poľa:
I formát slúži k zabezpečeniu prenosu dát pomocou poradových čísel. N(S) je vysielacie poradové číslo toto je na vysielacej strane cyklicky od 0 - 127 vysielané vo vysielaných blokoch. N(R) je prijimacie poradové číslo jeho hodnota sa rovná N(S) hodnote, ktorá je v najbližšej dobe očakáva. P je Pool bit jeho význam ak je P=1 ide o opakovanie I bloku.
S bloky slúžia k riadeniu toku dát, potvrdzovanie I rámcov a preto obsahujú len prijímacie číslo. Prvé dva bity sú vždy "10". . Poznáme tri druhy S správ. Identifikujú sa pomocou 3. a 4. bitu SS.
S S = 0 0 RR (Receiver Ready) prijímač je pripravený na príjem
S S = 0 1 RNR (Receiver Not Ready) prijímač nie je pripravený na príjem
S S = 1 0 REJ (Reject) rámec bol odmietnutý a treba zopakovať jeho vyslanie
Bit P/F Pool/Final bit označuje či sa jedná o príkaz, alebo o odpoveď.
U bloky slúžia pre zostavenie spojenia. Identifikujú ho prvé dva bity ich hodnota je vždy "11". Medzi najdôležitejšie U správy patria SABME (aktivácia), DISC (disconnect-deaktivácia).
Za riadiacim poľom nasleduje informačné pole v ktorom sú uložené správy sieťovej (3.) vrstvy.
Za informačným poľom nasleduje pole FCS (Frame Check Sequence) obsahuje 16 bitov. FCS slúži k rozpoznaniu prenosovej chyby v rámci vrstvy 2. V poli FCS je prenášaný zvyšok po delení generačným polynómom, pomocou ktorého prijímač rozpozná či prenášaný blok bol bezchybne prenesený.
Otázka: Čo charakterizuje v linkovej vrstve typ informácie, ktorá sa prenáša v správe ?