Životné prostredie
Elektronický odpad
V súčasnosti počítače a ich príslušenstvo veľmi rýchlo zastarávajú, a tak ľudia nakupujú výkonnejšie a starých sa zbavujú. Za rok 2005 celosvetová produkcia osobných počítačov dosiahla 186 miliónov kusov. Tento rok sa má vyrobiť 205 miliónov a budúci rok 217 miliónov kusov. A navyše nám pribudli mobilné telefóny, digitálne kamery, PDA, digitálne prehrávače hudby a ďalšie produkty.
Uplatnilo sa už viacero možností zbavovania sa starých počítačov, napr. darovať ich rozvojovým krajinám alebo charitatívnym organizáciám či školám. Často sa odvážajú prevažne ázijských krajín, kde ich primitívne, neekologicky spracovávajú a skladujú. Ani jeden z takýchto postupov však problém s elektronickým odpadom nerieši.
Problémom je že počítače a ďalšie zariadenia z oblasti informačnej a komunikačnej techniky patria medzi výrobky veľmi nepriaznivé pre životné prostredie. Obsahujú totiž príliš veľa škodlivých materiálov - 14% hliníku, 20% železa, 23% umelej hmoty, 20% kremíku, 7% medi, 6% olova. V počítači sa nachádzajú i malé množstva zlata, striebra, ortute, kobaltu, platiny, titánu, antimónu a iných látok. Z tejto rôznorodej zmesi je asi 0,5% toxický nerecyklovateľný odpad, 58% je toxických ale nerecyklovateľných a zvyšná hmota je recyklovateľná so strednou alebo vysokou výnosnosťou. Pri nechránenom skladovaní alebo pri spaľovaní tak dochádza k zďaleka nezanedbateľnému devastovaniu pôdy, vody či vzduchu.
Elektronický odpad sa stal jedným z najzávažnejších problémov týkajúcich ekologického a zdravotného nebezpečenstva. A zostáva jediná cesta ako chrániť životné prostredie - recyklácia elektronického odpadu. V tomto smere je veľmi dôležitá legislatíva.
Najdôraznejšie kroky na ceste k recyklácii elektronického a elektrického odpadu sú:
zákaz vývozu nebezpečného odpadu
prinútenie výrobcov odoberať a znovu využívať vyzbieraný elektronický odpad
zákaz používania niektorých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach
jednoznačné označovanie výrobcov elektroniky, aby bolo jasné, kto za konkrétny výrobok ponesie náklady na recykláciu
záväzný plán pre zber odpadu
Pokroky v legislatívnej oblasti urobila Európska únia, no už aj iné krajiny začínajú upravovať svoje zákony. A výrobcovia elektroniky sa tomuto začínajú prispôsobovať:
mnohé veľké firmy (Hewlett-Packard Development, Dell) sa zaviazali, že nebudú posielať elektronický odpad do zahraničia a nebudú ich dávať na skládky odpadu
spoločnosti vyhlasujú recyklačné programy, ktoré majú motivovať zákazníkov k bezpečnému odstráneniu zastaraných počítačov a ďalšej elektroniky
americkí výrobcovia si uvedomili, že na trh Európskej únie a aj ďalších krajín sa dostanú až keď ich výrobky nebudú obsahovať zakázané nebezpečné materiály
niektoré japonské firmy už začali vyrábať svoje prvé výrobky bez olova
Spotrebitelia musia tiež prevziať svoj podiel zodpovednosti za produkty, ktoré kupujú. Pri doslúžení výrobku je potrebné ho odovzdať do zberne elektronického odpadu, kde sa postarajú o jeho bezpečnú recykláciu. Spotrebiteľ by nemal likvidovať elektronický odpad miešaním s bežným odpadom z domácností, alebo vyhodením produktu na nelegálnu skládku.
Recyklácia tlačených výstupov (papiera)
Papier tvorí až 20% komunálneho odpadu. Žiaľ, takmer dve tretiny použitého papiera končí na skládkach, kde prispieva k nebezpečným chemickým reakciám a produkcii rizikových skládkových plynov. Čiastočne sa to rieši spaľovaním papiera, no ak obsahuje chlórované zlúčeniny, vedie to k tvorbe toxických dioxínov. Pri spaľovaní tiež strácame energiu. Najlepším spôsobom likvidácie je recyklácia, ktorá šetrí životné prostredie a energiu. Recykláciou je možné vyrábať väčšinu papiera a znížiť tak aj množstvá zoťatých stromov. Vytriedením okolo 100 ton starého papiera a jeho použitím na výrobu nového sa zachráni asi jeden hektár 100-ročného lesa, ušetrí sa často až 70 % energie.
Výrazne znížiť spotrebu papiera by pomohla tzv. bezpapierová kancelária. V minulých rokoch sme často počúvali, že neustálym vývojom technológií bude tlačený papier nahradený elektronickými médiami. Síce je to dnes celkom dobre realizovateľné, je veľmi málo využívané. Potvrdzujú to i prieskumy, ktorý dokazujú, že každý rok vzrastie množstvo papieru používaného v kanceláriách až o 21%. Takto je svet zaplavovaný hromadou potlačeného papieru, obsahujúceho často zbytočný a nezaujímavý text.