Doba preklopenia je určená časovým intervalom behom ktorého sa stavy oboch tranzistorov vzájomne vymenia. Túto dobu môžeme zmenšiť pripojením relatívne malých urýchľovacích kapacít paralelne k rezistorom R, ako je znázornené na obrázku.          Predpokladajme ako východzí stav taký, že tranzistor T1 je vo vodivom stave (nasýtený) a tranzistor T2 je nevodivý. Ak privedieme do bodu V2 kladný spúšťací impulz, alebo do bodu V1záporný spúšťací impulz dochádza k uzatváraniu tranzistora T1. Napätie na jeho kolektore, v bode Y1 vzrastie. Táto zmena sa prenesie aj do bodu V2. Na vstupe tranzistora T2 uvažujme vstupnú kapacitu CBE potom náhradné zapojenie tohto obvodu predstavuje nekompenzovaný delič napätia (urýchľovacia kapacita CU je nezapojená).


Vplyv vstupnej kapacity CBE na rýchlosť preklápania


Pri skokovej zmene napätia v bode Y1 , bude napätie v bode V2 exponenciálne stúpať s časovou konštantou:


Rýchlosť narastania napätia v bode V2 zväčšíme ak k rezistoru R paralelne zapojíme urýchľovaciu kapacitu CU a dostaneme kompenzovaný delič napätia. Hodnota kapacity CU pre prípad optimálnej kompenzácie musí splniť podmienku


         Veľkosť vstupnej kapacity sa mení podľa Millerovho teorému v závislosti od zosilnenia tranzistora, preto si treba uvedomiť, že podmienka nie je splniteľná v celom rozsahu činnosti tranzistorov vo funkcii klopných obvodov.
         Pre správnu funkciu klopného obvodu musí byť doba trvania spúšťacieho signálu dlhšia ako je doba preklopenia obvodu z jednej stabilnej polohy do druhej. Celková doba preklopenia je určená súčtom doby potrebnej pre zmenu funkcie oboch tranzistorov a z doby potrebnej k vzájomnej zmene nábojov na kapacitách CU.




<<<Späť